Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu informuje, iż  19 maja 2018 roku przypada Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dzień ten obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę maja. Jest on wyrazem pamięci o wszystkich, którzy odeszli z powodu AIDS.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

Epidemia HIV jest nam znana od wielu lat. Mamy pewien poziom wiedzy, a jednak błędnie myślimy, że HIV nas nie dotyczy. Coraz częściej o swoim zakażeniu dowiadują się osoby młode.

Nadal spotykamy się z dyskryminacją tych osób, w stosunku do których łamane są prawa człowieka. Dzieje się tak, gdyż problem HIV/AIDS w naszym społeczeństwie jest ciągle tematem tabu. Prawdą jest, że kwestia HIV/AIDS dotyczy wszystkich osób, które podejmują ryzykowne zachowania, w tym  jakąkolwiek aktywność seksualną.

Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal sporo osób chorych, nie ma dostępu do najnowszych terapii. Jeszcze do niedawna rozpoznanie choroby AIDS oznaczało wyrok. Dzięki wielkiemu postępowi medycyny AIDS nie musi być chorobą śmiertelną. Leki umożliwiają chorym na AIDS w miarę normalne funkcjonowanie, opóźniają skutecznie rozwój wirusa w organizmie, tym samym opóźniają rozwój pełnoobjawowego AIDS.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Znając drogi zakażenia- poprzez kontakt z krwią chorego, stosunki seksualne oraz przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko- dokonujmy świadomych , prawidłowych wyborów.

Unikajmy igieł, strzykawek z niewiadomego źródła, mądrze wybierajmy partnerów seksualnych i przede wszystkim samemu dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli kiedykolwiek podjęliśmy ryzykowne zachowanie, mamy wątpliwości, to warto wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce. Aktualna lista wszystkich punktów, gdzie można się zbadać znajduje się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS  ( www.aids.gov.pl).

W naszym województwie można test wykonać między innymi w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, ul. Kujawska 4 (budynek E, pok. nr 6)

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny HIV/AIDS, w którym można wykonać bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV oraz uzyskać poradę specjalisty jest tam czynny w poniedziałki w godz. od 15.00 do 19.00 .

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu
Małgorzata Gackowska